Alienware 16 Area-51 Gaming Laptop AA16250-16 WQXGA 240Hz Display
LaptopsUK in stock
82Points
Spec score
Scored 82 of 100 in laptops.
82Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Alienware Alienware 16 Area-51 Gaming Laptop AA16250-16 WQXGA 240Hz Display better than average?
  • RAM
    32 GB vs 23.56 GB avg
  • Size
    16 " vs 15.02 " avg
  • Weight
    3.4 kg vs 2.14 kg avg
  • Battery wh
    96 vs 75.54 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 184.82 Hz avg
  • Storage
    1000 GB vs 951.85 GB avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Alienware datasheet and verified against retailer-published spec tables.
CPUCore Ultra 9
GPURTX 5070Ti
HDMIYes
RAM32 GB
Sd readerYes
Size16 "
Weight3.4 kg
Battery wh96
Panel typeIPS
Refresh240 Hz