ASUS ROG Strix OLED XG27ACDMS gaming monitor ― 27-inch
1440p MonitorsUK in stock
82Points
Spec score
Scored 82 of 100 in 1440p monitors.
82Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS ROG Strix OLED XG27ACDMS gaming monitor ― 27-inch better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    27 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    280 Hz vs 254.96 Hz avg
  • USB c pd
    15 W vs 60 W avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • USB c ports
    1 vs 1.4 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the ASUS datasheet and verified against retailer-published spec tables.
G syncYes
Peak1000 nits
Size27 "
Panel typeQD-OLED
Refresh280 Hz
USB c pd15 W