ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMES gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) 1440p 240 Hz
1440p MonitorsUK in stock
76Points
Spec score
Scored 76 of 100 in 1440p monitors.
76Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMES gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) 1440p 240 Hz better than average?
  • Peak
    400 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    27 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • Color depth bit
    10 vs 9.73 avg
  • Dci p3 coverage pct
    99 vs 98.06 avg
G syncYes
Peak400 nits
Size27 "
Panel typeQD-OLED
Refresh240 Hz