ASUS ROG Strix XG27UCDMG 27" OLED 4K 240Hz 0.03ms G-Sync Gaming Monitor
4K MonitorsUK in stock
73Points
Spec score
Scored 73 of 100 in 4k monitors.
73Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS ROG Strix XG27UCDMG 27" OLED 4K 240Hz 0.03ms G-Sync Gaming Monitor better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    27 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • USB c pd
    90 W vs 54.06 W avg
  • Response
    0.03 ms vs 1.26 ms avg
KvmYes
TiltYes
PivotYes
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size27 "
HDMI count2
Panel typeQD-OLED
Refresh240 Hz
USB c pd90 W
Response0.03 ms
USB a ports3
USB c ports1
HDR certifiedDisplayHDR True Black 400
Vesa mount100 mm
Contrast ratio1500000
HDMI 2 1 ports2
Color depth bit10
Height adjust120 mm