ASUS ROG Swift 32” 4K OLED Gaming Monitor (PG32UCDP) - WOLED
4K MonitorsUK in stock
85Points
Spec score
Scored 85 of 100 in 4k monitors.
85Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS ROG Swift 32” 4K OLED Gaming Monitor (PG32UCDP) better than average?
  • Peak
    1300 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    32 " vs 30.72 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • USB c pd
    90 W vs 54.06 W avg
FreesyncYes
Peak1300 nits
Size32 "
HDMI count2
Kvm switchYes
Panel typeWOLED
Refresh240 Hz
USB c pd90 W
Response0.03 ms
USB c ports1
HDR certifiedDisplayHDR True Black 400
Vesa mount100 mm