ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ gaming monitor
4K MonitorsUK in stock
96Points
Spec score
Scored 96 of 100 in 4k monitors.
96Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMZ gaming monitor better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    32 " vs 30.72 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • USB c pd
    90 W vs 54.06 W avg
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size32 "
HDMI count2
Kvm switchYes
Panel typeQD-OLED
Refresh240 Hz
USB c pd90 W
Response0.03 ms
USB a ports3
USB c ports1
Vesa DP hbr3DisplayPort 2.1
HDR certifiedDisplayHDR 400
Vesa mount100 mm