ASUS TUF Gaming VG34VQEL1A Curved Gaming Monitor – 34 inch UWQHD (3440 x 1440)
Ultrawide Monitors
73Points
Spec score
Scored 73 of 100 in ultrawide monitors.
Sourced from manufacturer datasheets and verified against retailer spec tables.
73Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS TUF Gaming VG34VQEL1A Curved Gaming Monitor – 34 inch UWQHD (3440 x 1440) better than average?
  • Peak
    400 nits vs 846.15 nits avg
  • Size
    34 " vs 41.53 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.85 avg
  • Refresh
    100 Hz vs 187.27 Hz avg
  • Response
    1 ms vs 0.75 ms avg
  • Color depth bit
    8 vs 9.33 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the ASUS datasheet and verified against retailer-published spec tables.
GsyncYes
G syncYes
FreesyncYes
Peak400 nits
Size34 "
HDMI count2
Panel typeVA
Refresh100 Hz