ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM 27" 1440p OLED
1440p Monitors
ASUS ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM 27" 1440p OLED
92Points
Spec score
Scored 92 of 100 in 1440p monitors.
Sourced from manufacturer datasheets and verified against retailer spec tables.
92Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM 27" 1440p OLED better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    26.5 " vs 29.19 " avg
  • HDMI count
    2 vs 2 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • USB c count
    0 vs 0.6 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the ASUS datasheet and verified against retailer-published spec tables.
KvmNo
TiltYes
Vesa100
PivotYes
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
SpeakersNo
Peak1000 nits
Size26.5 "
HDMI count2
Panel typeWOLED
Refresh240 Hz
Data sourcemanufacturer-datasheet
Response0.03 ms
USB c count0
HDR certifiedVESA DisplayHDR True Black 400
Contrast ratio1500000
Height adjust110 mm