CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 32GB (2x16GB) DDR5 Up to 6000MHz CL30 AMD EXPO Intel XMP iCUE Compatible Computer Memory – Grey (CMH32GX5M2B6000Z30K)
RAMUK in stock
82Points
Spec score
Scored 82 of 100 in ram.
82Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Corsair CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 32GB (2x16GB) DDR5 Up to 6000MHz CL30 AMD EXPO Intel XMP iCUE Compatible Computer Memory – Grey (CMH32GX5M2B6000Z30K) better than average?
  • Trp
    36 vs 38.37 avg
  • Tras
    96 vs 95.05 avg
  • Trcd
    36 vs 38.37 avg
  • Speed
    6000 MHz vs 6104.35 MHz avg
  • Speed
    6000 MT/s vs 6178.57 MT/s avg
  • Voltage v
    1.25 vs 1.35 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Corsair datasheet and verified against retailer-published spec tables.
RGBYes
Trp36
ExpoYes
Tras96
Trcd36
TypeDDR5
Xmp 3Yes
WarrantyLifetime
Speed6000 MHz