G.Skill Trident Z5 NEO RGB Series (AMD Expo) 32GB (2 x 16GB) 288-Pin SDRAM DDR5 6000 CL36-36-36-96 1.35V Dual Channel Desktop Memory F5-6000J3636F16GX2-TZ5NR (Matte Black)
RAMUK in stock
95Points
Spec score
Scored 95 of 100 in ram.
95Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the G.SKILL G.Skill Trident Z5 NEO RGB Series (AMD Expo) 32GB (2 x 16GB) 288-Pin SDRAM DDR5 6000 CL36-36-36-96 1.35V Dual Channel Desktop Memory F5-6000J3636F16GX2-TZ5NR (Matte Black) better than average?
  • Trp
    36 vs 38.37 avg
  • Tras
    96 vs 95.05 avg
  • Trcd
    36 vs 38.37 avg
  • Speed
    6000 MHz vs 6104.35 MHz avg
  • Speed
    6000 MT/s vs 6178.57 MT/s avg
  • Voltage v
    1.35 vs 1.35 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the G.SKILL datasheet and verified against retailer-published spec tables.
RGBYes
Trp36
ExpoYes
Tras96
Trcd36
TypeDDR5
Xmp 3Yes
WarrantyLifetime
Speed6000 MHz