LG UltraGear 27GR95QE - 27 inch OLED Gaming Monitor QHD (2560 x 1440)
1440p MonitorsUK in stock
85Points
Spec score
Scored 85 of 100 in 1440p monitors.
85Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraGear 27GR95QE better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    27 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • Contrast ratio
    1500000 vs 763921.05 avg
  • Color depth bit
    10 vs 9.73 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
G syncYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size27 "
Panel typeOLED
Refresh240 Hz