LG Ultragear 32GX850A-B.AEU Gaming Monitor for PC
4K MonitorsUK in stock
79Points
Spec score
Scored 79 of 100 in 4k monitors.
79Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG Ultragear 32GX850A-B.AEU Gaming Monitor for PC better than average?
  • Peak
    1300 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    32 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    165 Hz vs 177.86 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 1.26 ms avg
  • USB a ports
    2 vs 2.3 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
TiltYes
PivotYes
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
Peak1300 nits
Size32 "
HDMI count2
Panel typeOLED
Refresh165 Hz
Response0.03 ms
USB a ports2
HDR certifiedDisplayHDR400
Vesa mount100 mm
Contrast ratio1500000
HDMI 2 1 ports2
Color depth bit10
Height adjust110 mm