LG UltraGear OLED Gaming Monitor 32GS95UV-B
4K MonitorsUK in stock
94Points
Spec score
Scored 94 of 100 in 4k monitors.
94Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraGear OLED Gaming Monitor 32GS95UV-B better than average?
  • Size
    32 " vs 30.72 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 1.26 ms avg
  • USB a ports
    2 vs 2.3 avg
FreesyncYes
SpeakersYes
Peak1300 nits
Size32 "
HDMI count2
Panel typeOLED
Refresh240 Hz
Response0.03 ms
USB a ports2
Vesa DP hbr3DisplayPort 1.4
HDR certifiedDisplayHDR True Black 400
Vesa mount100 mm