LG UltraGear OLED GX9 Gaming Monitor 45GX900A-B - WOLED Ultrawide QHD 1440p Curved 45 Inch
Ultrawide MonitorsUK in stock
97Points
Spec score
Scored 97 of 100 in ultrawide monitors.
97Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraGear OLED GX9 Gaming Monitor 45GX900A-B better than average?
  • Peak
    1300 nits vs 846.15 nits avg
  • Size
    45 " vs 41.53 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.85 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 187.27 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.75 ms avg
  • USB c count
    1 vs 0.83 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
GsyncYes
G syncYes
FreesyncYes
Peak1300 nits
Size45 "
HDMI count2
Panel typeWOLED
Refresh240 Hz