LG UltraGear OLED GX9s SMART Gaming Monitor 45GX90SA-B - WOLED UWQHD 1440p Curved 45 Inch
1440p MonitorsUK in stock
100Points
Spec score
Scored 100 of 100 in 1440p monitors.
100Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraGear OLED GX9s SMART Gaming Monitor 45GX90SA-B better than average?
  • Peak
    1300 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    45 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 254.96 Hz avg
  • USB c pd
    65 W vs 60 W avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • USB c ports
    2 vs 1.4 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
G syncYes
FreesyncYes
Peak1300 nits
Size45 "
Panel typeWOLED
Refresh240 Hz
USB c pd65 W