LG UltraWide Curved PC Monitor 34WR55QK
Ultrawide MonitorsUK in stock
76Points
Spec score
Scored 76 of 100 in ultrawide monitors.
76Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraWide Curved PC Monitor 34WR55QK better than average?
  • Peak
    300 nits vs 846.15 nits avg
  • Size
    34 " vs 41.53 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.85 avg
  • Refresh
    100 Hz vs 187.27 Hz avg
  • Response
    5 ms vs 0.75 ms avg
  • USB c count
    1 vs 0.83 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
FreesyncYes
Peak300 nits
Size34 "
HDMI count2
Panel typeVA
Refresh100 Hz