LG UltraGear 32GS95UE 32" 4K OLED
4K Monitors
LG LG UltraGear 32GS95UE 32" 4K OLED
96Points
Spec score
Scored 96 of 100 in 4k monitors.
Sourced from manufacturer datasheets and verified against retailer spec tables.
96Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraGear 32GS95UE 32" 4K OLED better than average?
  • Peak
    1300 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    31.5 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 1.26 ms avg
  • USB c count
    1 vs 0.8 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
KvmNo
TiltYes
Vesa100
PivotYes
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
SpeakersNo
Peak1300 nits
Size31.5 "
HDMI count2
Panel typeWOLED
Refresh240 Hz
Data sourcemanufacturer-datasheet
Response0.03 ms
USB c count1
HDR certifiedVESA DisplayHDR True Black 400
Contrast ratio1500000
Height adjust110 mm