LG UltraGear 34GS95QE 34" OLED Ultrawide
Ultrawide Monitors
LG LG UltraGear 34GS95QE 34" OLED Ultrawide
95Points
Spec score
Scored 95 of 100 in ultrawide monitors.
Sourced from manufacturer datasheets and verified against retailer spec tables.
95Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the LG LG UltraGear 34GS95QE 34" OLED Ultrawide better than average?
  • Peak
    1300 nits vs 846.15 nits avg
  • Size
    34 " vs 41.53 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.85 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 187.27 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.75 ms avg
  • USB c count
    1 vs 0.83 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the LG datasheet and verified against retailer-published spec tables.
KvmNo
TiltYes
Vesa100
PivotNo
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
SpeakersNo
Curvature800
Peak1300 nits
Size34 "
HDMI count2
Panel typeWOLED
Refresh240 Hz
Data sourcemanufacturer-datasheet
Response0.03 ms
USB c count1
Aspect ratio21
HDR certifiedVESA DisplayHDR True Black 400
Contrast ratio1500000
Height adjust110 mm