MSI MAG A1000GLS 1000W
Power SuppliesUK in stock
MSI MAG A1000GLS 1000W
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in power supplies.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the MSI MSI MAG A1000GLS 1000W better than average?
  • Wattage
    1000 W vs 940 W avg
  • Fan size
    135 mm vs 134.5 mm avg
  • Modular
    Non-Modular
  • Efficiency rating
    80
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the MSI datasheet and verified against retailer-published spec tables.
ModularNon-Modular
Wattage1000 W
Fan size135 mm