Samsung LS24D600UAUXXU 24" QHD Monitor
1440p MonitorsUK in stock
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in 1440p monitors.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung LS24D600UAUXXU 24" QHD Monitor better than average?
  • Peak
    350 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    24 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    100 Hz vs 254.96 Hz avg
  • USB c pd
    90 W vs 60 W avg
  • Response
    5 ms vs 0.56 ms avg
  • USB c ports
    1 vs 1.4 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
FreesyncYes
Peak350 nits
Size24 "
Panel typeIPS
Refresh100 Hz
USB c pd90 W