Samsung LS49DG954SUXXU Odyssey Smart OLED 49" Gaming Monitor - Glare Free
Ultrawide MonitorsUK in stock
100Points
Spec score
Scored 100 of 100 in ultrawide monitors.
100Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung LS49DG954SUXXU Odyssey Smart OLED 49" Gaming Monitor better than average?
  • Size
    49 " vs 41.53 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 187.27 Hz avg
FreesyncYes
SpeakersYes
Peak1000 nits
Size49 "
HDMI count2
Panel typeOLED
Refresh240 Hz