Samsung Odyssey G7 LS37FG756EUXXU
4K MonitorsUK in stock
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in 4k monitors.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey G7 LS37FG756EUXXU better than average?
  • Peak
    600 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    37 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    165 Hz vs 177.86 Hz avg
  • Response
    1 ms vs 1.26 ms avg
  • USB a ports
    2 vs 2.3 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
TiltYes
SwivelYes
FreesyncYes
Peak600 nits
Size37 "
HDMI count2
Panel typeVA
Refresh165 Hz
Response1 ms
USB a ports2
HDR certifiedDisplayHDR 600
Vesa mount100 mm