Samsung Odyssey G7 LS40FG756EUXXU 40" Curved Ultrawide 5K2K WUHD Gaming Monitor - 180Hz
Ultrawide MonitorsUK in stock
88Points
Spec score
Scored 88 of 100 in ultrawide monitors.
88Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey G7 LS40FG756EUXXU 40" Curved Ultrawide 5K2K WUHD Gaming Monitor better than average?
  • Peak
    600 nits vs 846.15 nits avg
  • Size
    40 " vs 41.53 " avg
  • HDMI count
    1 vs 1.85 avg
  • Refresh
    180 Hz vs 187.27 Hz avg
  • Response
    1 ms vs 0.75 ms avg
  • USB c count
    1 vs 0.83 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
GsyncYes
G syncYes
FreesyncYes
Peak600 nits
Size40 "
HDMI count1
Panel typeVA
Refresh180 Hz