Samsung Odyssey G9 LC49G95TSSRXXU 49" 1000R Curved Gaming Monitor - 240hz
1440p MonitorsUK in stock
91Points
Spec score
Scored 91 of 100 in 1440p monitors.
91Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey G9 LC49G95TSSRXXU 49" 1000R Curved Gaming Monitor better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    49 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    240 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    1 ms vs 0.56 ms avg
  • Contrast ratio
    2500 vs 763921.05 avg
  • Pixel density
    109 ppi vs 107.78 ppi avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
G syncYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size49 "
Panel typeQLED
Refresh240 Hz