Samsung Odyssey Gaming OLED G5 LS27FG502SUXXU 27" QHD HDR10 1440p Gaming Monitor - 0.03ms
1440p MonitorsUK in stock
73Points
Spec score
Scored 73 of 100 in 1440p monitors.
73Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey Gaming OLED G5 LS27FG502SUXXU 27" QHD HDR10 1440p Gaming Monitor better than average?
  • Size
    27 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    180 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • Contrast ratio
    1000000 vs 763921.05 avg
  • Color depth bit
    10 vs 9.73 avg
  • Pixel density
    109 ppi vs 107.78 ppi avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
G syncYes
FreesyncYes
Size27 "
Panel typeQD-OLED
Refresh180 Hz