Samsung Odyssey Gaming OLED G6 LS27FG602SUXXU 27" 500Hz QHD 1440p Gaming Monitor - 0.03ms
1440p MonitorsUK in stock
94Points
Spec score
Scored 94 of 100 in 1440p monitors.
94Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey Gaming OLED G6 LS27FG602SUXXU 27" 500Hz QHD 1440p Gaming Monitor better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    27 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    500 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.56 ms avg
  • Contrast ratio
    1000000 vs 763921.05 avg
  • Color depth bit
    10 vs 9.73 avg
G syncYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size27 "
Panel typeQD-OLED
Refresh500 Hz