Samsung Odyssey LS32FG502EUXXU
1440p MonitorsUK in stock
Samsung Odyssey LS32FG502EUXXU
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in 1440p monitors.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey LS32FG502EUXXU better than average?
  • Peak
    350 nits vs 891.3 nits avg
  • Size
    32 " vs 29.19 " avg
  • Refresh
    180 Hz vs 254.96 Hz avg
  • Response
    1 ms vs 0.56 ms avg
  • Contrast ratio
    1000 vs 763921.05 avg
  • Color depth bit
    8 vs 9.73 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
G syncYes
FreesyncYes
Peak350 nits
Size32 "
Panel typeIPS
Refresh180 Hz