Samsung Odyssey Neo Quantum Mini LED G85NB LS32BG850NPXXU 32" Curved 4K Ultra HD Gaming Monitor Matte Screen - 240Hz
4K MonitorsUK in stock
97Points
Spec score
Scored 97 of 100 in 4k monitors.
97Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey Neo Quantum Mini LED G85NB LS32BG850NPXXU 32" Curved 4K Ultra HD Gaming Monitor Matte Screen better than average?
  • Peak
    2000 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    32 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • Response
    1 ms vs 1.26 ms avg
  • Vesa mount
    100 mm vs 102.5 mm avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
TiltYes
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
Peak2000 nits
Size32 "
HDMI count2
Panel typeMini-LED
Refresh240 Hz
Response1 ms
HDR certifiedHDR2000
Vesa mount100 mm