Samsung Odyssey OLED G9 LS49DG912SUXXU 49" Curved DQHD Gaming Monitor - 0.03ms
Ultrawide MonitorsUK in stock
94Points
Spec score
Scored 94 of 100 in ultrawide monitors.
94Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey OLED G9 LS49DG912SUXXU 49" Curved DQHD Gaming Monitor better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 846.15 nits avg
  • Size
    49 " vs 41.53 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.85 avg
  • Refresh
    144 Hz vs 187.27 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 0.75 ms avg
  • USB c count
    1 vs 0.83 avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Samsung datasheet and verified against retailer-published spec tables.
GsyncYes
G syncYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size49 "
HDMI count2
Panel typeOLED
Refresh144 Hz