Samsung Odyssey OLED LS27FG810SUXXU
4K MonitorsUK in stock
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in 4k monitors.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Samsung Samsung Odyssey OLED LS27FG810SUXXU better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    27 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • Response
    0.03 ms vs 1.26 ms avg
  • USB a ports
    2 vs 2.3 avg
TiltYes
G syncYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size27 "
HDMI count2
Panel typeQD-OLED
Refresh240 Hz
Response0.03 ms
USB a ports2
HDR certifiedDisplayHDR True Black 400
Vesa mount100 mm