Sony WH-1000XM4
Over-ear HeadphonesUK in stock
Sony WH-1000XM4
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in over-ear headphones.
Sourced from manufacturer datasheets and verified against retailer spec tables.
Live UK price · from
2 retailers tracked
Amazon UkBest price
Buy on Amazon Uk
Amazon Uk
Buy on Amazon Uk
Affiliate links — your price is the same. We earn a small commission on Amazon clicks.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Sony Sony WH-1000XM4 better than average?
  • Weight
    254 g vs 388.73 g avg
  • Bluetooth
    5 vs 5.23 avg
  • Driver
    40 mm vs 37.92 mm avg
  • Mic count
    4 vs 7.27 avg
  • Battery hours
    30 hours vs 31.57 hours avg
  • Battery ANC
    30 hours vs 31.29 hours avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the Sony datasheet and verified against retailer-published spec tables.
ANCYes
Fitover-ear
LdacYes
USB cYes
Weight254 g
Bluetooth5
Driver40 mm