Sony WH-1000XM5
Over-ear HeadphonesUK in stock
Sony WH-1000XM5
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in over-ear headphones.
Sourced from manufacturer datasheets and verified against retailer spec tables.
Live UK price · from
3 retailers tracked
Amazon UkBest price
Buy on Amazon Uk
Amazon Uk
Buy on Amazon Uk
Amazon Uk
Affiliate links — your price is the same. We earn a small commission on Amazon clicks.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the Sony Sony WH-1000XM5 better than average?
  • Weight
    250 g vs 388.73 g avg
  • Bluetooth
    5.2 vs 5.23 avg
  • Driver
    30 mm vs 37.92 mm avg
  • Mic count
    8 vs 7.27 avg
USB cYes
Weight250 g
Bluetooth5.2
Driver30 mm