ROG Swift OLED PG32UCDM
4K MonitorsUK in stock
ROG Swift OLED PG32UCDM
75Points
Spec score
Scored 75 of 100 in 4k monitors.
75Points
5-axis distribution · scored 0–100 per category
Why is the ASUS ROG Swift OLED PG32UCDM better than average?
  • Peak
    1000 nits vs 989.71 nits avg
  • Size
    32 " vs 30.72 " avg
  • HDMI count
    2 vs 1.98 avg
  • Refresh
    240 Hz vs 177.86 Hz avg
  • USB c pd
    90 W vs 54.06 W avg
  • Response
    0.03 ms vs 1.26 ms avg
↓ Scroll for full specifications
Full specifications
The complete spec sheet.
Sourced from the ASUS datasheet and verified against retailer-published spec tables.
KvmYes
TiltYes
G syncYes
SwivelYes
FreesyncYes
Peak1000 nits
Size32 "
HDMI count2
Panel typeQD-OLED
Refresh240 Hz
USB c pd90 W
Response0.03 ms
USB a ports3
USB c ports1
Vesa DP hbr3DisplayPort 1.4
HDR certifiedDisplayHDR 400
Vesa mount100 mm